15 sposobów na zapobieganie wyciekom z atomizera

Nie ma nic bardziej irytującego niż przeciekający tank. Mokre kieszenie, zalany box, zmarnowany liquid. Tutaj znajdziesz rozwiązanie – przedstawiamy najpopularniejsze powody wycieków i rozwiązania.

1. Dobieraj odpowiedni liquid dla twojego atomizera.

Niektóre atomizery – zwłaszcza te przeznaczone dla palenia na dużych mocach jak smok tfv4/tfv8, czy niektóre RTA mają duże wloty na liquid, które mają sobie radzić z gęstymi liquidami. W takim wypadku zalanie rzadkiego liquidu może skutkować tym że przecieknie nam on przez grzałkę. Do takich tanków należy stosować liquidy o proporcjach co najmniej 55-65% VG (gliceryny) do 45-35% PG.

2. Upewnij się że wlew liquidu jest zamknięty.

Czasem gdy dolewasz liquid w tankach z wlotem od góry, możesz zostawić niedokręcony/niedomknięty wlot liquidu. Jako że w tanku jest niewielkie podciśnienie (przez nacisk liquidu na grzałkę), w ten sposób jego zawartość wypłynie dołem przez wloty powietrza.

3. Sprawdź czy szkiełko nie jest pęknięte.

Pęknięta szybka sprawia że nawet jeżeli liquid nie wycieka przez pęknięcie, to tank nie jest szczelny i powietrze które dostaje się do środka wypchnie liquid przez grzałkę. Często wystarczy wymienić szkiełko (wielu producentów dorzuca zapasowe do zestawu).

Specjalnym przypadkiem jest popularny Joyetech Ego AIO, który mimo że z zewnątrz wydaje się jakby miał dwa okienka, tak naprawdę w środku ma szklaną tulejkę. W ten sposób pęknięcie może być niewidoczne na zewnątrz, a w wypadku AIO takie pęknięcie prowadzi do zalania elektroniki które prowadzi do zwarcia a nawet samoczynnego odpalania się (co może być niebezpieczne np w nocy albo w plecaku).

4. Umyj i wyczyść cały atomizer

Czasami długo czyszczony tank może wyciekać np. z powodu nagromadzonego liquidu w kanale powietrznym czy nadmiarze liquidu na uszczelce. W większości wypadków wystarczy umyć pod bieżącą, zimną wodą, i pozostawienie na noc do wyschnięcia. Jeżeli nie możemy go domyć, można również użyć gorącej wody i mydła, ale pamiętamy o dokładnym wypłukaniu po umyciu.

5. Problem z grzałką.

Jak to bywa z masowo produkowanymi w Chinach produktami, grzałki również mogą być nie doskonałe. Zła ilość waty, ułożenie grzałki, uszczelki, niepasujący gwint. Innym powodem wycieków może być przypalona wata (taka wata nie chłonie liquidu, tylko go przepuszcza). Wymień grzałkę na inną, najlepiej z innej partii.

6. Zamykaj airflow gdy dolewasz liquid.

Zamknięcie wlotów powietrza przy uzupełnianiu liquidu często rozwiązuje problem wycieków które występują bezpośrednio po zalaniu. W ten sposób zmniejszamy ilość powietrza która dostaje się do środka, zwiększając ciśnienie, które zapobiega przelaniem się liquidu przez grzałkę (stawia dodatkowy opór).

7. Przechowuj i przenoś atomizer w pozycji pionowej.

Niektóre konstrukcje nie są idealne, i mimo najlepszych chęci po prostu lubią wyciekać gdy leżą bokiem. Pamiętaj o tym zwłaszcza umieszczając moda w plecaku/torbie (najlepiej posłuży jakaś boczna kieszonka), czy przy ładowaniu.

8. Przechowuj i przenoś atomizer w pozycji pionowej.

Chodź wydaje się to oczywiste, warto o tym wspomnieć. Jeżeli atomizer nie jest dokładnie skręcony (ale też nie na siłę do oporu!) liquid z pewnością wycieknie. Warto się upewnić również czy grzałka jest poprawnie skręcona (czasami np. odkręcając top-cap można niechcący odkręcić grzałkę od bazy).

9. Sprawdź stan uszczelek – oraz czy żadnej nie brakuje!

Zużyte czy zniszczone uszczelki są oczywistym źródłem wycieków. Upewnij się że nie są zbyt luźne i przylegają do powierzchni którą mają uszczelniać. Sprawdź czy są na stoim miejscu oraz odpowiednią stroną. Uszczelki łatwo zgubić np. podczas mycia, uszkodzić dokręcając zbyt mocno lub zniszczyć reaktywnym liquidem (wszelkie smaki miętowo-mentolowe potrafią rozciągnąć lub skurczyć się.

10. Upewnij się że uzupełniasz liquid PRAWIDŁOWO.

Atomizery uzupełniane liquidem od góry często mają otwór na liquid umieszczony obok kanału który łączy ustnik z grzałką. Przypadkowe nalanie tam liquidu z pewnością poskutkuje zalaniem grzałki i w efekcie wyciek. Warto także użyć papieru lub wacików aby przeczyścić komin i pozbyć się nagromadzonego i skroplonego liquidu od czasu do czasu.

Pamiętaj również aby nie nalewać pod sam korek – niektóre atomizery mają limit wysokości do której uzupełniamy liquid – zalewając nie zostawiamy małej ilości powietrza która stworzy po zamknięciu podciśnienie utrzymujące liquid wewnątrz.

11. Ustaw większą moc.

Gdy za dużo liquidu jest transportowane i zaciągane na grzałkę, a ustawiona moc nie pozwala grzałce zamienić całego liquidu w „dym”, nadmiar może wyciekać. W takim wypadku najprościej zwiększyć moc/napięcie. Jeżeli problem występuje w atomizerze RTA, innym rozwiązaniem (nawet bardziej skutecznym) jest dodanie więcej nośnika – waty. W ten sposób mniej liquidu dostanie się na grzałkę, eliminując wycieki.

12. Zaciągaj się powoli, płynnie i spokojnie, zamiast mocno i nagle.

Sposób zaciągania także może być powodem wycieków. Często problem wynika z różnicy między paleniem papierosa a wapowaniem, lub przez przejście z papierosa ego na moda. Zaciągając się zbyt gwałtownie/mocno w połączeniu ze zbyt małą mocą sprawi że zbyt dużo liquidu dostanie się do grzałki i część wycieknie. Rozwiązanie: zaciągaj się dłużej i powoli oraz dopasuj moc do swojego stylu palenia.

13. To wcale nie wyciek!

Czasem coś co wydaje się być wyciekiem może być po prostu skondensowany liquid. Kojarzysz wilgoć na okapie jak gotujesz wodę? Albo na szklance zimnej coli w upalny dzień? To właśnie kondensacja.

Po zaciągnięciu i puszczeniu przycisku grzałka nadal jest rozgrzana i produkuje niewielką ilość „dymu”. Zbierze on się na kanale powietrznym oraz ustniku i wlotach powietrza. Z czasem może zebrać się tego na tyle dużo że scieknie czy to po ściance, czy przez wloty powietrza. Aby zminimalizować to zjawisko zaciągaj się  od razu po naciśnięciu przycisku, i kończ po wypuszczeniu przycisku.

14. Zmień tank na taki który wcale nie przecieka (albo znacznie rzadziej).

Atomizery z wlotami powietrza u góry atomizera (m.in. Joyetech Cubis, Aspire Nautilus X) są reklamowane jak nieprzeciekalne. Ich wspólna cecha to zbiornik o konstrukcji zbliżonej do kieliszka – jedyna droga to od góry. Dlatego utrzymując taki atomizer w pozycji pionowej szanse na wyciek są bliskie zeru.

15. Wybierasz się w podróż samolotem?

Lepiej wcześniej opróżnij zbiornik. Lecąc samolotem (a nawet podróżując ekspresową windą np. na szczyt PKiN w Warszawie) poddajesz się zmianie ciśnienia, która wyssie liquid na zewnątrz. Atomizery nie lubią się ze zmianami ciśnienia, dlatego dla świętego spokoju wylej liquid przed lotem – i tak w większości wypadków nie będziesz mógł wapować na lotnisku ani w trakcie lotu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *