Nikotyna jest wszędzie!

Naukowcy zbadali wpływ chmurzenia w zamkniętym pomieszczeniu na zawartość nikotyny i innych lotnych substancji w powietrzu. W trakcie eksperymentu trzech doświadczonych waperów używało swobodnie EIN (elektroniczny inhalator nikotyny – potocznie e-papieros) w pomieszczeniu o powierzchni 20m². Następnie zbadano ilość PM 2.5 (drobna materia zawieszona m.in. w smogu), UF (materia o średnicy moniżej 100nm). W doświadczeniu użyto jednorazówki, oraz modelu z tankiem. Te drugie generowały ponad 10 razy więcej PM2.5 niż jednorazówki. Ilość nikotyny w powietrzu wahała się w granicach 0,7-1,8ng/litr. Po zakończeniu używania EIN spadła jednak do poziomu tła. Zbadano osadzanie się nikotyny na ścianach (od 200 do 400 ng/m²) oraz tkaninach (4-7μg/m²).

Autorzy z badania wyciągnęli wniosek, że wapowanie wystawia na ekspozycję na nikotynę osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu. Jednakże jak zaznacza Stary Chemik na swoim blogu, przeciętna osoba w ciągu godziny przebywania w takim pomieszczeniu przyjmie dawkę 0,8μg nikotyny. Dla porównania tyle samo nikotyny znajduje się w 120g ziemniaków, 50g kalafiora lub 8g bakłażana. 

Zapraszamy na blog Stary Chemik bloguje gdzie znajdziecie więcej informacji na temat EIN oraz najnowszych badań na ich temat.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *