Samogony – tworzenie/mieszanie własnych liquidów

Autorzy: beaverr


Chemist in the lab experimenting with solutions

Aby zacząć przygodę z mieszaniem musimy zdecydować czy zależy nam na prostocie czy dokładności proporcji w naszym finalnym produkcie. Także są 2 drogi by napędzić samemu dobry bimber:

Sposób 1. – najprostszy, na gotowej bazie nikotynowej.

– odszukujemy jakiś przepis (dawkowanie ile % danego aromatu dodajemy do bazy) – dla przykładu będzie to poziomka INAWERY

– kupujemy bazę najbardziej zbliżoną do mocy/proporcji jakie chcemy osiągnąć

– następnie obliczamy ile musimy dodać aromatu do bazy (np chcemy mieć 50 ml samogonu poziomka – więc liczymy ile to jest 5% z 50ml, wychodzi nam 2,5ml)

– także, już wiemy, że w liquidzie musi się znaleźć 2,5ml aromatu, to odmierzamy go, wstrzykujemy  do butelki i dolewamy do tego 47,5ml bazy

Tym sposobem zrobimy najszybciej i najłatwiej liquid, ale finalnie nie będziemy wiedzieli ile tak na prawdę w nim jest nikotyny, jakie ma proporcje vg/pg – przy stężeniach 5% to nie zrobi dużej różnicy, ale przy mixie gdzie potrzebujemy 16% aromatu może nam się skład posypać.

Sposób 2. – jest to sposób najdokładniejszy i zarazem najtańszy, opierający się na dodawaniu nikotyny, aromatów oraz glikolu i gliceryny oddzielnie.

– WAŻNE – sposób ten opiera się na ustaleniu proporcji oraz mocy w gotowym liquidzie – dlatego żadna kupna baza nam do tego się nie przyda

Polecany kalkulator:

http://laskuri.solkku.com/

lub wbudowany w każdy przepisy (możemy złożyć swój): http://e-liquid-recipes.com/

Aby zacząć mieszać tym sposobem potrzebujemy bazy nikotynowej (np Hangsen 36mg) oraz glikolu i gliceryny (np. Biomus/ Techlandlab – allegro) + aromatów, strzykawek oraz butelki. Ponadto bardzo pomocna jest aplikacja na smartphone – VapeTool.

Tak więc jak mamy już wybrany przepis i wszystkie rzeczy potrzebne, to odpalamy kalkulator liquidu (ja używam VapeTool, ale można pracować na eJuiceMeUp czy na kalkulatorze ze strony e-liquid-recipes.com) i zaczynamy wypełniać wszystkie pola.
– Zaczynamy od bazy nikotynowej (należy wpisać jakie ma proporcje i jaką moc), później jakie chcemy mieć proporcje, moc oraz ilość gotowego liquidu, na samym końcu wypełniamy jakie aromaty i w jakim stężeniu dodamy.
– Następnie klikamy na przycisk ‚przelicz/gotowe’ czy cokolwiek co oznacza start obliczania i zerkamy na wynik.

– Jak wyskoczy nam ile czego musimy dodać to po prostu odmierzamy to strzykawką i wlewamy do butelki – ot cała robota.
Pewnie myślałeś, że mieszanie liquidów jest trudną sprawą, a tu jednak wszystko opiera się po prostu na dokładnych obliczeniach! 😉

Przy robieniu większych ilości samogonów, warto zastanowić się nad zakupem wagi kuchennej/jubilerskiej. Jest to wydatek maksymalnie 30zł, a pozwala odmierzać potrzebną ilość składników wagowo, wlewając bezpośrednio do butelki, bez pośrednictwa strzykawek.

Sprawdź sprawdzone, polecane przez nas przepisy (klik)

Najlepszymi źródłem przepisów na samogony są e-liquid-recipes.com oraz przepisy-na-liquid.pl